Skip to main content

Undergraduate Program

Recent Prize Recipients

General

Creative Writing

Expository

Internships and Research

Speech and Debate

Theater


General Awards

Ayman Amin-Salem Memorial Prize

To be awarded to that member of the senior class who best evidences the qualities of good character and good citizenship, such as decency, reliability, responsibility and congeniality. Preference may be given to students who also have an interest in biology or the biological sciences, art, writing or athletics.

Winners:

  • 2015: Emily Eve Widra
  • 2014: Nathaniel Louis Mulberg

Top ↑

Charles Ellis Caldwell Prize

To the members of the senior class who in their college work have shown the greatest proficiency in English.

Winners:

  • 2017: Jessica Melanie Newman, Jamie Elizabeth Rudd
  • 2016: Brigid Hogan, Katherine Molly Varga
  • 2015: Jennifer Michelle Hansler, Sarah Jenny Kieval
  • 2014: Catherine Elizabeth Lambert, Taylor Diane McCabe
  • 2013: Olivia Amber Earle, Sarah Katherine Young
  • 2012: Meredith Gaylo, Kathryn Blayne Watts
  • 2011: Jennifer Hoffmann, Chelsea Shaffer, Catherine Steele
  • 2010: Laurel Emily Stewart, Tyler Graham Goldman

Top ↑

D. Marks Fund for the John Slater Prize

To a deserving student (or students) who is already majoring in English, in the form of a scholarship, grant, or student loan.

Winners:

  • 2013: Kara Allen, Katherine Briant, Sophia Catalano, Molly Nemer, Daniel Slavin
  • 2012: Jessica Rae Chinelli, Cassandra Mia Donatelli, Kathleen Rebecca Lewis, Meridel Murphy Phillips, Natasha Denise Sacoto
  • 2011: Lily Beaumont, Karen Elterman, Raymond Liang, Melissa Martin
  • 2010: Brittany Crowley, Emily Elizabeth Balzano, Kelsey Ann Burritt, Annalise Marie Baird, Emily Fogel, Douglas Marc Zeppenfeld

Top ↑

Irene Bush Steinbock Award

The award was established by Irene Bush Steinbock "in memory of the late Dean Annette Gardner Munro, whose kindness and graciousness was a great inspiration to me during my years of study at the University of Rochester." This award is given to a senior in the School of Arts and Sciences who has made the most noteworthy contribution to human relations.

Winners:

  • 2015:Natasha Denise Sacoto

Top ↑

John R. Slater Memorial Prize

To a member of the senior class who has shown the most competence in the use of the English language, as exemplified by excellence in composition, public speaking, in work on University publications, in participation in student government, or otherwise.

Winners:

  • 2017: Ellen Grinnell
  • 2016: Sophie Elizabeth Hatch
  • 2015: Margaret Jane Speer
  • 2014: Sarah Rose Winstein-Hibbs
  • 2013: Zarah Victoria Quinn, Laurel Ann Raymond
  • 2010: Phillip Witte

Top ↑ 

Joseph O'Connor Graduate Study Endowment Prize

To a woman in the senior class who has shown marked ability in English literature, in classical languages and literature, or in archaeology.

Winners:

  • 2017: Najia Khaled
  • 2016: Sophie Elizabeth Hatch
  • 2015: Margaret Jane Speer
  • 2014: Sarah Rose Winstein-Hibbs
  • 2013: Kelsey Ann Burritt
  • 2012: Eleni Margaret Palis, Carley Marie Parsons
  • 2011: Ellie Adair
  • 2010: Sarah Townsend

Top ↑ 

Katharine Augusta Hollister Memorial Prize in English

In memory of Kate Hollister, English, Class of 1990; an award given to that member of the senior class who has contributed most to the undergraduate life of the Department of English.

Winners:

  • 2017: Julianne Nicole McAdams
  • 2016: Kali B. Noonan, Julia Spriggens
  • 2015: Lilly Elizabeth Camp, Catherine Phyllis Sbeglia
  • 2014: Danielle Marie Bessette, Taylor Diane McCabe
  • 2013: Annalise Marie Baird
  • 2012: Jessica Rae Chinelli, Emily Anna Fogel, Leigha Alexandra MacNeill
  • 2011: John Amir-Fazli
  • 2010: Jenna Furman

Top ↑

R. B. Hull Prize

To the man of the senior class who has done the best work in English composition.

Winners:

  • 2017: Patrick Delehanty, Dean Julian Walsh
  • 2016: Siyavush A. Saidian
  • 2015: Shane Robert Saxton
  • 2014: Justin Nicholas Calfo
  • 2013: Jason Aaron Silverstein
  • 2012: Sebastian Rider Bezerra
  • 2011: Nicolas Quijano

Top ↑

Susan W. Williams Memorial Prize

To the woman of the senior class who has done the best work in the Department of English.

Winners:

  • 2017: Maria Kane
  • 2016: Joloire L. Lauture
  • 2015: Megan Marie Wilson
  • 2014: May Zhee Lim
  • 2013: Laurel Ann Raymond
  • 2012: Sara Elizabeth Cohen
  • 2011: Lily Beaumont
  • 2010: Ellie Adair

Top ↑

Creative Writing

Academy of American Poets Prize

For the best poem or group of poems submitted by an undergraduate.

Winners:

  • 2017: Christian A. Stanzione
  • 2016: Ian Von Fange
  • 2015: Theodore Rycroft
  • 2014: Patrick James Riordan
  • 2013: Sarah Katherine Young
  • 2012: Carley Marie Parsons
  • 2011: Noah Friedman
  • 2010: Tyler Graham Goldman

Top ↑

Dean's Prize in Creative Writing for Fiction

  • 2017:
    • 1st Place—Isabel Xintal Drukker Gramajo
    • 2nd Place—Jesse Bernstein, Julianne Nicole McAdams
    • 3rd Place—Hannah Rankin, Oliver W. Valenti
    • Honorable Mention—Aaron Banks, Margaret Curtis
  • 2016:
    • 1st Place—Brigid Hogan
    • 2nd Place—Jesse Bernstein
    • 3rd Place—Audrey Kim
    • Honorable Mention—Oliver W. Valenti
  • 2015:
    • 1st Place—Christine Lynn Herman
    • 2nd Place—Justina Marie McCarty
    • 3rd Place—Sarah Elizabeth Bond; Willem Carl Galanis
    • Honorable Mention—Sarah Elizabeth Brown, Sophie Elizabeth Hatch, Natasha Denise Sacoto, Oliver W. Valenti 
  • 2014:
    • 1st Place—May Zhee Lim
    • 2nd Place—Lilly Elizabeth Camp
    • 3rd Place—Jennifer Anne Smacher, Natasha Denise Sacoto
  • 2013:
    • 1st Place—Kelsey Ann Burritt
    • 2nd Place—Henry J. Druschel, Zarah Victoria Quinn
    • 3rd Place—Sawyer Everett Holm
  • 2012:
    • 1st Place—Suzanne McKenzie
    • 2nd Place—Sara Elizabeth Cohen, Leigha Alexandra MacNeill
    • 3rd Place—Chase Saint Aubin Jarrett, Caitlin Elizabeth Farmer
  • 2011:
    • 1st Place—Rachel Greene
    • 2nd Place—William Eells
    • 3rd Place—Patrick Daubert, Kelsey Burritt
    • Honorable Mention—Caitlin Farmer
  • 2010:
    • 1st Place—Leigha Alexandra MacNeill
    • 2nd Place—Rachel Maria Greene
    • 3rd Place—Brittany Marie Lewis
    • Honorable Mention—Patrick Knowles Daubert, Kevin Rosario

Top ↑

Dean's Prize in Creative Writing for Drama

Winners:

  • 2017:
    • 1st Place—Stephen Morton
    • 2nd Place—Joshua Martin Gacita
  • 2016:
    • 1st Place—Katherine Molly Varga
    • 2nd Place—Jahnavi Iyer
  • 2015:
    • 1st Place—Oliver W. Valenti
    • 2nd Place—Katherine Molly Varga
    • 3rd Place—Evelyn Michelle Hernandez
    • Honorable Mention—Jahnavi Iyer
  • 2014:
    • 1st Place—Stella Kammel
    • 2nd Place—Lilly Elizabeth Camp
    • 3rd Place—May Zhee Lim
  • 2013:
    • 1st Place—Sarah Katherine Young
    • 2nd Place—Stella Kammel
    • 3rd Place—May Zhee Lim
    • o Honorable Mention—Katherine Molly Varga
  • 2012:
    • Kelsey Ann Burritt
  • 2011:
    • Sarah Young
  • 2010:
    • Jeremy Philip Fishman

Top ↑

Dean's Prize in Creative Writing for Poetry

Winners:

  • 2017:
    • 1st Place—Michael P. Hogan
    • 2nd Place—Allison Friske
    • 3rd Place—Julianne Nicole McAdams
    • Honorable Mention—Andrew Chen
  • 2016:
    • 1st Place—Audrey Kim
    • 2nd Place—Aaron Banks
    • 3rd Place—Christian Stanzione
  • 2015:
    • 1st Place—Reagan Mary McNameeKing
    • 2nd Place—Madeleine Reynolds Laitz
    • 3rd Place—Ian Von Fange, Edward Sambrano
  • 2014:
    • 1st Place—Erin R. Hatch
    • 2nd Place—Catherine Elizabeth Lambert
    • 3rd Place—Justin Nicholas Calfo, Megan Marie Wilson
  • 2013:
    • 1st Place—Giulia Angela Perucchio
    • 2nd Place—Kelsey Ann Burritt
    • 3rd Place—Katherine Mary Briant, Justin Nicholas Calfo
  • 2012:
    • 1st Place—Noah Joseph Friedman
    • 2nd Place—Rachel Doris Goldstein
    • 3rd Place—Henry J. Druschel
  • 2011:
    • 1st Place—Kirk Chilas
    • 2nd Place—Tyler Scowcroft
    • 3rd Place—Samantha Miller
  • 2010:
    • 1st Place—Phillip Witte
    • 2nd Place—Julia Beth Winer
    • 3rd Place—Rachel Carstens
    • Honorable Mention—Marissa Dubin, Calle Fitzgerald

Top ↑

Meredith Goodman Bernstein Prize

For the best piece of writing by an undergraduate in fiction, poetry, or nonfiction.

Winners:

  • 2017: Jahnavi Krishnamurthy Iyer, Julianne Nicole McAdams
  • 2016: Christine Lynn Herman
  • 2015: Lilly Elizabeth Camp
  • 2014: Justin Nicholas Calfo
  • 2013: Sarah Katherine Young
  • 2012: Rachel Maria Greene
  • 2011: Tananaugh Espinoza
  • 2010: Tyler Graham Goldman

Top ↑

Pearl Sperling Evans Prize

To that undergraduate woman who shall have demonstrated the greatest promise in creative writing.

  • 2017: Julianne Nicole McAdams
  • 2016: Audrey Kim
  • 2015: Megan Marie Wilson
  • 2014: Lilly Elizabeth Camp
  • 2013: Zarah Victoria Quinn
  • 2010: Carley Marie Parsons

Top ↑

Rishi Piparaiya Prize for Humor Writing

  • 2017:
    • 1st Place—Victoria Fombelle, Anna Llewellyn
    • 2nd Place—Fredrick Gootkind
    • Honorable Mention—Sophie Aroesty, Eric Franklin, Dean Smiros

Top ↑

Expository

Charles Miller Williams and Mary Washington Williams Memorial Prize

To an undergraduate student for an essay in English literature or the classics.

Winners:

  • 2017: Nicholas Spinelli
  • 2016: Sophie Elizabeth Hatch
  • 2015: Patrick Delehanty, Grace Elizabeth Wagner
  • 2014: Sarah Rose Winstein-Hibbs, May Zhee Lim
  • 2013: Laurel Ann Raymond, Sarah Rose Winstein-Hibbs
  • 2012: Sebastian Rider Bezerra, Kevin Andrew Brice, Noah Joseph Friedman
  • 2011: Noelle Miller, Eleni Palis
  • 2010: Justin Valentine Gilbert, Adam Biesenbach

Top ↑

Dorothy D. Schimmel Memorial Award

For the best original essay submitted during the academic year by an undergraduate as part of a course in English.

Winners:

  • 2017: Nina Pauline Listro, Jessica Melanie Newman
  • 2016: Patrick Delehanty, John-Paul J. Pelletier
  • 2015: Katherine Mary Briant
  • 2014: Helen Teresa Verchota
  • 2013: Olivia Amber Earle
  • 2012: Sara Elizabeth Cohen
  • 2011: Emily Fogel
  • 2010: Sarah Townsend

Top ↑

Internships and Research

Friends of the Library Collaborative Research Grant

For a proposal that combines research in Rush Rhees Library with research in a library or museum abroad.

Winners:

  • 2014: Trisha Basu, Taylor McCabe, Elizabeth Riedman

Top ↑

John and Amy Tanenbaum Family Award

John M. Tanenbaum (class of 1985) has generously endowed an annual fund to assist current English majors in making a productive summer internship an integral part of their undergraduate education.

Winners:

  • 2017: Aaron Banks, Jesse Bernstein, Emilee Brecht, Pamela Chan, Caitlin Davie, Owen Gabbey, Nadia Gribkova, Agatha Milholland, Scott Mistler-Ferguson, Grace Peters, Shaelyn Rhinehart, Susan Ziegler
  • 2016: Anna Alden, Karan Arul, Laurel Barkan, Julianne McAdams, Cindy Molina, Hannah Rankin, Natalya Tausanovitch, Caitlin Thomas
  • 2015: Devin Alexander Goodman, Elise Marie Johnson, Joloire Lauture, Sarah Levine, Samantha Lish, Katharine Lewis Wininger McCorkle
  • 2014: Lilly Elizabeth Camp, Crystal N. Hans, Katherine Molly Varga
  • 2013: Jada Nicole Howcroft, Lydia Jimenez, Nathaniel Louis Mulberg
  • 2012: Kelsey Burritt
  • 2011: Yuru Zheng
  • 2010: Joanna Balin, Jennifer Hoffman

Top ↑

Undergraduate Research Award

For English majors and minors whose ongoing scholarly or creative work requires travel or short-term residence outside of Rochester.

Winners:

  • 2017: Aaron Banks, Antonia Garcia
  • 2016: Patrick Delehanty
  • 2015: Sophie Hatch, Cindy Molina
  • 2014: Katherine Briant

Top ↑

Speech and Debate

As of 2016, the following two awards are administered by the Debate Union.

Isaac Davis/Chester Dewey Speech Prize

For the senior, junior, or sophomore whose original expository or persuasive speech exhibits the highest excellence in content, organization, style, and delivery.

Winners:

  • 2015:
    • Chester Dewey Speech Prize—Oluwatobi Abubakare, Emmanuel Makaruse, Ervis Vukaj, Daniel Waldman, Mary William
    • Isaac Davis Speech Prize—Graeme McGuire, Chris Perkins
  • 2014:
    • Debate Team Leader of the Year—Nina Datlof
    • Woman of the Year—May Zhee Lim
    • Top Debaters—Oluwatobi Abubakare, Syed Reefat Aziz, Cody Adam Monday, Robert Aaron Poole, Steven Bartholomew Torrisi
  • 2013:
    • Success in Debate—Benjamin Batha, Emily Allyn Breeding, Mary Faig William
    • Leadership Award—Nina Datlof, Cody Adam Monday; Robert Aaron Poole, Amelia R. Poulin, Alyssa Danielle Schwartz
    • Rising Policy Debate Star—May Zhee Lim
    • Woman of the Year Award—Kailing Zen
  • 2012:
    • 1st Place—Emily Allyn Breeding, George Thomas Weddington
    • 2nd Place—Vinit Ajit Akolkar, Benjamin Batha, Nina Datlof, Kevin Diamond, Vijay Kenneth Kasschau, Alyssa Danielle Schwartz
  • 2011:
    • 1st Place—Vijay Kasschau
    • 2nd Place—Wendy Cheng, Frances Wang
    • 3rd Place—Natalie Scott, Andrew Pope
    • 4th Place—Kevin Schmitt, Emily Breeding
    • 5th Place—Anupa Gewali, Sarah Hulbert
  • 2010:
    • 1st Place—Eric M. Meyer, Claire Adele Maggio
    • 2nd Place—Emily Allyn Breeding
    • 3rd Place—Ross Edward Brenneman, Wuwei Chen, Chenxi Li, Rona Yang

Top ↑

McCrea Hazlett Freshman Speaking Award

To the freshman public speaker who best embodies McCrea Hazlett's qualities of intellect, character, and persuasive rhetoric.

Winners:

  • 2011: Rohini Rege
  • 2010: Shreyas Nitin Kataria, Alyssa Danielle Schwartz

Top ↑

Theater

Barbara Lee Rubin Prize in Theater

To the graduating senior whose work while at the University has displayed steadfast dedication to the highest standards of creativity and accomplishment in this performing art.

Winners:

  • 2017: Todd Kelmar
  • 2016: Jonah Jeng, Kyle Meyers
  • 2015: Devin Goodman
  • 2014: Grace Elizabeth Interlichia
  • 2013: Lydia Maria Jimenez
  • 2012: Frances Elena Swanson
  • 2011: Douglas Zeppenfeld
  • 2010: Jeffrey Englander

Top ↑

Charles I. Keelan Memorial Award

To an outstanding male actor in memory of Charles I. Keelan, who was involved in theater at Muhlenberg College, and was a graduate student in the English department at the University of Rochester.

Winners:

  • 2017: Ian E. W. Von Fange
  • 2016: Michael L. Tamburrino
  • 2015: Daniel C. Mensel
  • 2014: Ian E. W. Von Fange
  • 2013: William Spencer Klubben III
  • 2012: Andrew Joseph Polec

Top ↑

Irene Grace Bunde Award

To the woman receiving a baccalaureate or master's degree in the humanities who has shown by her performance while a student the most promise as a professional actress.

Winners:

  • 2017: Murie Marguerite Alira Eve Gillett
  • 2016: Halle Burns
  • 2014: Kathryn Loveless
  • 2013: Stella Kammel
  • 2012: Christine Marie Rose

Top ↑

Mark C. Perlberg '78 Endowed Directing Prize in Theater

To the graduating senior who has shown significant promise for directing in theater at the University of Rochester.

Winners:

  • 2017: Aishwarya Krishnamoorthy
  • 2016: Devin Goodman
  • 2014: Devin Goodman
  • 2012: Jessica Rae Chinelli, Mohammad Ali Seraji
  • 2010: Phillip Witte

Top ↑

Russell A. Peck Prize for Research and Drama

For excellence in dramatic or theatrical research.

Winners:

  • 2017: Annie Carver, Ardelia Krupkin, Charlie Norvell, Emily Tworek, Reid Wilson
  • 2016: Patrick Delehanty
  • 2014: David Timothy Bates
  • 2013: Kelsey Ann Burritt
  • 2012: Lillian Larkin Dickerson
  • 2010: John Amir-Fazli

Top ↑

Russell A. Peck Theater Prize

To the freshman or sophomore who displays significant dedication, promise, talent, and achievement.

Winners:

  • 2017: Christopher Granata
  • 2016: Rosie Flanagan, Andria Rabenold
  • 2015: Melissa Jane Becker, Alberto Carrillo Casas, Daniel Parker
  • 2014: Todd W. Kelmar, Kyle Steven Meyers
  • 2013: Halle Burns, Travis James Kohler, Angel Morales
  • 2012: Devin Alexander Goodman, Grace Interlichia, Liza Ades Penney
  • 2011: Kelsey Burritt, Lydia Jimenez
  • 2010: Cassandra Mia Donatelli, William Spencer Klubben III

Top ↑

Todd Theater Prize

To the actor whose outstanding performances and/or dedication have enriched the Theatre Program over the course of his/her undergraduate career.

Winners:

  • 2017: Adam Parker, Daniel Parker
  • 2016: Alberto Carrillo Casas, Julia Cowan, Katherine L. McCorkle, Kimberly Roberts
  • 2015: Leah Mould, Rachel Louise Sonnet
  • 2014: Lakiesha Marissa Holyfield, Theodore David Lincoln, Jennifer Uvina
  • 2013: Cassandra Donatelli, Christopher Thomas Futia, Emily Elizabeth Morris
  • 2012: Kevin Andrew Brice, Jeannine Adele DeSoi, Kevin Michael McCarthy, Meridel Murphy Phillips
  • 2011: Alexandra Rozansky, Camber Hansen-Karr, Bruce Stockton
  • 2010: Erica Greenbaum, David H. Moiseev, Macie McGowan

Top ↑

UR International Theatre Program Outstanding Performances Award

For the most outstanding performances by an actor over the course of the academic year.

  • 2017: Casey Brentnall, Murie Marguerite Alira Eve Gillett, Andria Rabenold, Carrie Daniela Shapiro, Ian E. W. Von Fange
  • 2016: Michael L. Tamburrino
  • 2015: The chorus of Venus: Marthe Avissoudo, Halle Burns, Murie Marguerite Gillett, Angel Morales, Shane Robert Saxton, Alison Emilie Jane Schaefer, Michael Lawrence Tamburrino, Ian E. W. Von Fange
  • 2014: Halle Burns
  • 2013: Melissa Diane Martin
  • 2012: Andrew Joseph Polec
  • 2011: Christine Rose
  • 2010: John Amir-Fazli

Top ↑