Conference Schedule
Schedule of events for:
Time | Presenter | Title | |
---|---|---|---|
Friday Morning Cluster | 9-10:15 a.m. | Dr. Dani Fraenkel | The Inherent Healing of Dance when East Meets West |
10:25-11:40 a.m. | Malena Selic | Safe Places/Safe Spaces | |
11:40-11:55 a.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
Friday Afternoon Cluster | 2-3 p.m. | Anne Harris Wilcox | Change: Welcome, Denied, Inevitable |
3:10-3:55 p.m. | Keane Southard | Enhancing the Social Justice Outcomes of El Sistema-inspired Programs by Integrating Kingian Nonviolence Philosophy | |
4:10-4:40 p.m. | Meina Liu | A Case Study of One's Own Creative Metacognition on Art Expression: Based on Kaufman's Theory of Creative Metacognition (CMC) | |
4:40-4:55 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
Friday Evening Cluster | 6-6:45 p.m. | Andrea Gluckman | Museum Born of Massacre: Art and the Hidden History of the Elaine Massacre |
7-7:45 p.m. | W. Michelle Harris (45 mins) | Creating In Their Wake | |
7:45-8 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: |
Time | Presenter | Title | |
---|---|---|---|
Saturday Morning Cluster | 9:30-10:15 a.m. | Hannah Park | Dancing Pluralism: Opportunities for Equity in Dance Education |
10:25-11:25 a.m. | Katie Hurwtiz | A Guided Discussion on Promoting Translated Literature in Elementary Schools | |
11:35 a.m.-12:20 p.m. | Otto Muller | Socially Engaged Art as Pedagogical Praxis | |
12:20-12:35 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
Saturday Afternoon Cluster | 1:30-2:45 p.m. | Molly Schenck | Trauma-Informed Creative Practices |
2:55-3:55 p.m. | Katherine Serna/Missy Pfohl Smith | Dance and Interdependent Community: Agency for Women in Recovery | |
4:05-5:20 p.m. | Alexia Buono/Rebekah Chapell | Practicing somatic social justice together: Slowtime and spaciousness | |
5:20-5:35 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
Saturday Evening Cluster | 6:35-7:50 p.m. | Ashley Campbell | Beyond Representation: Evolving the Narratives of Identities on Screen |
8-8:30 p.m. | Hannah Bell | Say Her Name | |
8:30-8:45 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: |
Time | Presenter | Title | |
---|---|---|---|
Sunday Morning Cluster | 9:45-10:45 a.m. | Christine Stoddard | Uniting Poetics and Humor in (Post)Pandemic Art |
10:55-12:10 p.m. | Lauren K. Alleyne | Self and World: Writing the Poems that Matter | |
12:10-12:25 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
Sunday Afternoon Cluster | 1:30-2:45 p.m. | Latinx Dance Educators Alliance | Actuating Relationships through Convivencia to Promote Learning Gains in Dance Education |
2:55-3:55 p.m. | Rose Pasquarello Beauchamp | Remnants—unearthing histories | |
4:05-5:20 p.m. | Alexia Jones | The Art of Wellness | |
5:20-5:35 p.m. | Processing/Discussion | Moderator: | |
6:30-7:45 p.m. | Leah Okamoto Mann and Soyinka | Add Just: Embodied Liberatory Practices |
To ensure accessibility, the conference is free of charge.
A suggested $10 donation to register for those who are able.